10 yılı aşan araştırma ve planlama süreci sonunda ortaya çıkarılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı projesine 2014 yılında başlanmıştır.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı sorumluluğunda ve koordinasyonunda gerçekleştirilen ve doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahiptir.Bitki ve hayvanların doğal koşullarına en yakın ortamda yaşamaları için tüm ihtiyaçların yerine getirildiği ORMANYA Doğal Yaşam Parkın’da ziyaretçiler için de tüm detaylar titizlikle düşünülmüştür. Her yönüyle dünya ölçeklerinde bir proje olan ORMANYA; doğal yaşamın korunması ve turistik amaçlı kullanımın bir araya getirildiği özgün bir model ortaya koymaktadır.

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda ORMANYA, Türkiye’nin en önemli doğa turizm destinasyonu olma potansiyeline sahiptir.

ORMANYA DOĞAL YAŞAM PARKI 6 ana bölgeden oluşmaktadır;

 • Hayvanat Bahçesi
 • Vahşi Yaşam Alanı
 • Çadır ve Karavan Kamp Alanı
 • Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları
 • Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi
 • Doğa Okulu

ORMANYA KARAVAN VE ÇADIR KAMP ALANI

Kamp severlere uygun hazırlanan alanda toplamda 30 Karavan 50 Çadır kapasitesi ile doğayla baş başa, yirmi dört saat güvenli kamp yapmak mümkün.

ORMANYADA KAMP ZAMANI

Toplam çevresiyle birlikte 25 dönüm olan alanda hem karavan hem de çadır kampı yapılıyor. Güvenli kamp alanıyla aileler için güvenli tatil imkânı sağlanmaktadır.

ÇADIR KAMP ALANI: 50 çadır kapasitesi bulunan alanda wc, su, elektrik gibi ihtiyaç olabilecek tüm hizmetler sağlanmaktadır.

KARAVAN KAMP ALANI: 30 Karavan kapasitesi bulunan alanda karavan kamp severlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde düzenlenmiş bölmeler bulunmaktadır.

KAMP ALANINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

 1. Tüm ziyaretçiler giriş ve çıkışlarda İlgili sorumluya veya ormanya güvenliğine haber vermelidir.
 2. Çalışanlarımıza ve diğer misafirlere karşı saygısız davranmak, yüksek sesli müzik dinlemek ve televizyon izlemek tolere edilmeyecektir.
 3. Kamp alanına gelecek çiftlerin evli olması istenmektedir. Aksi takdirde konaklamaya izin verilmeyecektir.
 4. Açık alanda ateş yakarak yapılan her türlü mangal, soba veya diğer tüm ateşlere izin verilmemektedir.
 5. Kamp alanında tartışma ve kavgalara müsaade edilmeyecektir. Münakaşa ve tartışma yapanlar kamp alanından çıkartılacaktır.
 6. Kamp alanında alkollü içeceklerin kullanılması yasaktır. Genel ahlak kurallarına uymayan veya etrafa rahatsızlık verecek davranış ve eylemlerde bulunanlar hakkında gerekli işlemler yapılarak kamp alanından uzaklaştırılacaktır.
 7. Gece aracınızın farlarını kamp alanına girince kapatınız. Açık bırakılan araç farlarının etrafınızda bulunan kamp sakinlerine rahatsızlık vereceği hususu unutulmamalıdır.
 8. Kamp alanına ateşli silahlar ile girilmesi ve kullanılması kesinlikle yasaktır.
 9. Kamp alanı içinde sigara izmariti, ciklet ve diğer türlü atıkların çöp kutularına atılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 10. Karavan ve çadır dışında kötü görüntüye sebebiyet verecek gereçlerin gelişi güzel bırakılmaması hususuna özen gösterilmesi gerekmektedir.
 11. Karavan park alanına, karavan dışında herhangi bir vasıta veya araç kesinlikle alınmayacaktır..
 12. Karayolları Trafik Kanunu uyarınca Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesine istinaden, Karavan araçların ruhsatlarında, karavan ibaresi yazılı olması gerekmektedir. Aksi takdirde araç, Karavan Kamp Alanına kesinlikle alınmayacaktır.
 13. Karavan kampında futbol veya voleybol tarzı oyunlar oynamak yasaktır. Top oyunlarına sadece mesire alanındaki geniş sahalarda izin verilmektedir.
 14. Evcil hayvanlarınızın başı boş bırakılması yasaktır. Hayvanlarınızı kamp içinde tasmalı bulundurunuz. Hayvanlarınızın etrafı pisletmelerinden ve temizlenmesinden hayvan sahipleri sorumludur.
 15. Çadırların içerisinde elektrikli ısıtıcılara izin verilmemektedir.
 16. Kamp ve diğer yaşam alanlarında bulunan demirbaş eşyalara zarar vermeden özenle kullanılması ve korunmasına dikkat edilmelidir.
 17. Çocuklar ebeveynlerinin sorumluğundadır. Duş ve tuvalet kullanan çocuklara bir yetişkin eşlik etmelidir.

Yorumlar

Belediyeyi bu girişiminden dolayı tebrik ediyorum. İyi vakit geçireceğiniz bir mekan. Girişte aromatik bitki yolu var fakat hiçbir bilgi tabela konulmamış, bitki isimleri yazsa daha iyi olurdu. Hayvanat bahçesi ne kadar doğru onu bilemem ama görünüşe göre hayvanlar güzel bakılıyor. At, geyik vb hayvanların alanları çok geniş olduğu için onları yakından göremeyebilirsiniz. Hobbit evler de çok hoştu ama insanlar resim çektirmeye çalışırken yoğunluk oluyor o yüzden sayısı artabilir. Ve bazılarının içi ziyarete açılabilir. Yine bisiklet kiralamada da yoğunluk vardı, gördüğümde hep sayılı bisiklet kalmış oluyordu kiralama yerinde. Saati 1.5 tl. Kocaeli kartınız yoksa Kobis uygulamasını indirip içine bakiye yükleyin. Cafe kısmında da fiyatlar İstanbul'a kıyasla pahalı değildi, mekan temizdi. Restoran, mescit, wc gerekli olan her şey var içeride ama isteyenler piknik yapmaya hatta kamp kurmaya gelebiliyor.
S Sbir hafta önce
Gerçekten gezilip görülmesi gereken yerlerden biri. Öncelikle Kocaeli büyükşehir belediyesi ne sonsuz teşekkürler. Bir kere şunu tüm insanlara ispatlamislar bı tarz yerlerdeki işletmeler ücretsiz ve ücretli olan hizmetlerde çok makul fiyatlarda hizmet verilebileceği mi herkese göstermişler. Mekana gelecek olursak aile ile yada arkadaşlarla günü birlik gidilip o günü doyasıya orda yaşayabilirsiniz. Hayvanat bahçesi mesire alanı orman köyü yürüyüş parkurları hepsi muazzam . İsteyen cep telefonuna bir APK indirip bisiklet kiraliyabiliyor dediğim gibi fiyatlar çok makul mangal yapmak yasak ama piknik çantanızı doldurup isteyen gazlı ocakla istediğini pişirip yiyebiliyor. İçerde restorant ve büfe tarzı yerler var ordaki fiyatlar da piyasadakiler ile aynı hafta içi doya doya gezebilirsiniz hafta sonu biraz kalabalık. Gözüme çarpan bir diğer şey ise bay bayan wc sayısının oldukça çok olması ve temiz olması. Kısacası gezilecek görülecek ve sevilecek yerlerden
engin ayyıldız3 hafta önce
Gamonya filminin çekildiği hobbit evleri burada ve hayvanat bahçesi var ailecek piknik yapabileceğiniz piknik alanı da var ve girişte hayvanat bahçeside hobbit evlerini de tamamen ücretsiz gezebilirsiniz. İçerde yemek yiyebileceğiniz restorant da buluyor ve köfte menüsü 5adet köfte bulgur pilavı salata 20 TL 25e de menüler var. 3 kişi 3 yemek 4içecek 1 tatlı 85tl tuttu. Yürürken büfeler mevcut 0.50ml su 1tl. Ayrıca 3-4 yerde su çeşmelerine denk geldik ücretsiz. Tuvaletlerde sadece bazı wc lerin kapı kilitleri bozulmuş. Yaşadığımız tek sıkıntı buydu. Onun dışında ailecek keyifli vakit geçirdik. Hayvanlarla birlikte vakit geçirmek yürürken ağaçların verdiği huzur dolu bir ortamdı ve hangi saatte orada olursanız olun öğle sıcağı yemiyorsunuz ormaniçi. Giderken spor ayakkabı giymeniz tavsiye edilir. Yürüdükçe yürümek isteyeceksiniz. Bazı hayvanlara daha büyük alanlar tahsis edilmiş. Doğal ortam gibi etrafı tellerle çevrili yine ama alanları çok çok büyük.
Selma TUPAgeçen hafta içinde
Öncelikle girişteki kamp ve karavan alanından bahsedeyim. 20 tane karavan portu var ama alan ufak tuvaletlerde 1 alaturka bir alafranga tuvalet artı 1 duş var..genelde temizler. Karavan kamping olarak tuvaletler yetiyor. Burada amaç bir süre kalmak değil geçerken yada ormanya yı görmek için 1 gün Max 2 gün kalmak için kurulmuş bir kamping. Ne kadar bağdaştıramasamda kalanların %80 muhafazakar. Kampçıları sarmaz. Bunu yakıştırmamak değil bağdaştıramadığım için söylüyorum Aslında hoş bir durum. Kocaeli belediyesi bu bölgenin gerçekten muhteşem doğal olmasına rağmen, esnafın pahalı olduğunu düşündüğü için sanırım burada herşeyi ücretsiz yapmış. Kamp alanı elektirik su ve girişi ücretsiz sunuyor. Ormanya bölgesi de giriş ücretsiz. Hayvanat bahçesi kendi yaşamını döndüren 80 dönümlük tarlaları ile yeterli ve iklimini yaşayıp devam ettirebilecek hayvanlarla dolu. 1 kafeterya ve 1 lokanta var fiyatlar makul. 20 TL yeter doymak için. Gerçekten çok sinir olduğum ve 1 puan kırdığım tek nokta. Parkurlarda bilgilendirme tabelaları yetersiz. 5 km Yürüyorsun hiç bir bilgi yok! Neyse sonuç olarak kutluyorum ve teşekkür ediyorum Kocaeli belediyesi benzeri olmayan bir bölge yaratmış. Fakat Milli parklar tercih edilmeli ve korunmalı burası yapaylık hissi veriyor. Heryeri talan et sonra millet bahçesi yap. 🤮 Avrupa Amerika kafası bunlar.
Murat Ayyurekbir ay önce

Değerlendir ve İnceleme Yaz

Temizlik

Peyzaj

Güvenlik

Huzur

Seç

İncelemenizin en az 140 karakter uzunluğunda olmasını öneririz :)

Kamping İmkanları

 • Çocuk Parkı:Var
 • Atık Su Boşaltma:Var
 • Market & Büfe:Var
 • Duş:Var
 • Tuvalet:Var
 • Su:Var
Tümünü göster
 • Elektrik:Var

Claim This Listing