Kamp
 • Kampingler
Nerede

10 yılı aşan araştırma ve planlama süreci sonunda ortaya çıkarılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı projesine 2014 yılında başlanmıştır.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı sorumluluğunda ve koordinasyonunda gerçekleştirilen ve doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahiptir.Bitki ve hayvanların doğal koşullarına en yakın ortamda yaşamaları için tüm ihtiyaçların yerine getirildiği ORMANYA Doğal Yaşam Parkın’da ziyaretçiler için de tüm detaylar titizlikle düşünülmüştür. Her yönüyle dünya ölçeklerinde bir proje olan ORMANYA; doğal yaşamın korunması ve turistik amaçlı kullanımın bir araya getirildiği özgün bir model ortaya koymaktadır.

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda ORMANYA, Türkiye’nin en önemli doğa turizm destinasyonu olma potansiyeline sahiptir.

ORMANYA DOĞAL YAŞAM PARKI 6 ana bölgeden oluşmaktadır;

 • Hayvanat Bahçesi
 • Vahşi Yaşam Alanı
 • Çadır ve Karavan Kamp Alanı
 • Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları
 • Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi
 • Doğa Okulu

ORMANYA KARAVAN VE ÇADIR KAMP ALANI

Kamp severlere uygun hazırlanan alanda toplamda 30 Karavan 50 Çadır kapasitesi ile doğayla baş başa, yirmi dört saat güvenli kamp yapmak mümkün.

ORMANYADA KAMP ZAMANI

Toplam çevresiyle birlikte 25 dönüm olan alanda hem karavan hem de çadır kampı yapılıyor. Güvenli kamp alanıyla aileler için güvenli tatil imkânı sağlanmaktadır.

ÇADIR KAMP ALANI: 50 çadır kapasitesi bulunan alanda wc, su, elektrik gibi ihtiyaç olabilecek tüm hizmetler sağlanmaktadır.

KARAVAN KAMP ALANI: 30 Karavan kapasitesi bulunan alanda karavan kamp severlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde düzenlenmiş bölmeler bulunmaktadır.

KAMP ALANINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

 1. Tüm ziyaretçiler giriş ve çıkışlarda İlgili sorumluya veya ormanya güvenliğine haber vermelidir.
 2. Çalışanlarımıza ve diğer misafirlere karşı saygısız davranmak, yüksek sesli müzik dinlemek ve televizyon izlemek tolere edilmeyecektir.
 3. Kamp alanına gelecek çiftlerin evli olması istenmektedir. Aksi takdirde konaklamaya izin verilmeyecektir.
 4. Açık alanda ateş yakarak yapılan her türlü mangal, soba veya diğer tüm ateşlere izin verilmemektedir.
 5. Kamp alanında tartışma ve kavgalara müsaade edilmeyecektir. Münakaşa ve tartışma yapanlar kamp alanından çıkartılacaktır.
 6. Kamp alanında alkollü içeceklerin kullanılması yasaktır. Genel ahlak kurallarına uymayan veya etrafa rahatsızlık verecek davranış ve eylemlerde bulunanlar hakkında gerekli işlemler yapılarak kamp alanından uzaklaştırılacaktır.
 7. Gece aracınızın farlarını kamp alanına girince kapatınız. Açık bırakılan araç farlarının etrafınızda bulunan kamp sakinlerine rahatsızlık vereceği hususu unutulmamalıdır.
 8. Kamp alanına ateşli silahlar ile girilmesi ve kullanılması kesinlikle yasaktır.
 9. Kamp alanı içinde sigara izmariti, ciklet ve diğer türlü atıkların çöp kutularına atılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 10. Karavan ve çadır dışında kötü görüntüye sebebiyet verecek gereçlerin gelişi güzel bırakılmaması hususuna özen gösterilmesi gerekmektedir.
 11. Karavan park alanına, karavan dışında herhangi bir vasıta veya araç kesinlikle alınmayacaktır..
 12. Karayolları Trafik Kanunu uyarınca Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesine istinaden, Karavan araçların ruhsatlarında, karavan ibaresi yazılı olması gerekmektedir. Aksi takdirde araç, Karavan Kamp Alanına kesinlikle alınmayacaktır.
 13. Karavan kampında futbol veya voleybol tarzı oyunlar oynamak yasaktır. Top oyunlarına sadece mesire alanındaki geniş sahalarda izin verilmektedir.
 14. Evcil hayvanlarınızın başı boş bırakılması yasaktır. Hayvanlarınızı kamp içinde tasmalı bulundurunuz. Hayvanlarınızın etrafı pisletmelerinden ve temizlenmesinden hayvan sahipleri sorumludur.
 15. Çadırların içerisinde elektrikli ısıtıcılara izin verilmemektedir.
 16. Kamp ve diğer yaşam alanlarında bulunan demirbaş eşyalara zarar vermeden özenle kullanılması ve korunmasına dikkat edilmelidir.
 17. Çocuklar ebeveynlerinin sorumluğundadır. Duş ve tuvalet kullanan çocuklara bir yetişkin eşlik etmelidir.

Yorumlar

ÜCRETSİZ Bir çok kişi Ormanya Nerede ve Ormanya’ya Nasıl gidilir sorusu ile sayfamızı ziyaret ediyor. Ormanya’ya ulaşım oldukça kolay. Ormanya Kocaeli – Sakarya arası D100 karayolu üzerinde bulunuyor. Kocaeli merkezinden bölgeye gitmek için D100 karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru giderken Özdilek ve Cengiz Topel Havaalanını geçtikten sonra yaklaşık 5 km ileride Ormanya tabelalarını görmeye başlıyorsunuz. Buradan tabelaları takip ederek D100 karayolundan çıkıp köprü altından yolun karşısına geçerek Ormanya’ya ulaşabilirsiniz. Ormanya adı verilen Uzuntarla Tabiat Parkı Kocaeli’nin Kartepe ilçesi D100 karayolu kenarında bulunuyor. Avrupanın en büyük doğal yaşam parkı olarak tanıtılan parkın sosyal tesislerinin yapım aşaması 2019 yılında da gelişerek devam ediyor. (Yazının son güncelleme tarihi : 06.12.2019) Lütfen Dikkat: Büyükşehir Belediyesi 16.12.2019 tarihinden itibaren hayvanların bakımı ve park içi kapsamlı genel bakımların yapılabilmesi için Pazartesi günleri Ormanya’ya ziyaretçi girişlerini kapatma kararı almıştır. Pazartesi günleri Ormanya kapalıdır. Karavan ve Kamp Alanı ve Hayvan Hastanesi 7/24 açık olmaya devam edecektir.
By & S2 hafta önce
MÜKEMMEL BİR MEKAN. NEDEN Mİ? Rahat Ulaşım, Geniş Otopark imkanı, Güvenlik denetimi, KAMP VE KARAVANcılar için düzenli ve kapısında 7/24 belediye güvenliği olan yer. Çeşitli Yabani hayvanlar geniş alanlarında. Aynı şekilde Yürüyüş parkurlarında arada çitten kaçıp geri giren Karacaları görebilirsiniz. Her parkur ve boşlukta 100 lerce oturma alanı. Ateş yakmadan piknik yapabilirsiniz. Ayrıca 2 orta , 1 büyük restaurant cafesi, ve birçok portatif satış alanı bulunmakta. Doğayı koruyarak böyle bir alan oluşturulması mükemmel bir çözüm. TEK SORUN: bazı su kanal geçişleri doğal ortamda tehlike yaratmakta. Özellikle ÇOCUKLU aileler için bu kanal ve köprü geçişlerindeki kısımlara koruma amaçlı bariyerler konulmasını rica ederim. Saygılar.
Abant dönüşü yolda görerek plansız uğradığım ve günümü unutulmaz kılan dev bir arazi. Beton-demir kentlerinde yaşayanlar için çölün serabı. Hayvanların hapis edilmesine karşı bir duruş sergileyen biri olarak hayvanat bahçelerine karşı önyargılı olsam da, Ormanya ortamı tesisteki çoğu hayvan için pek de hapis gibi gözükmedi. Ancak bazıları, örneğin rakunlar için yine de çok küçük bir alandı. Peru ve Afrika'da doğal ortamında olan hayvanları Ormanya'da görmek şaşırttı. Doğal ortamında da her gün vahşi doğanın yemi olabilen bu hayvanlar (örneğin zebra, aslanların akşam yemeği de olabilirdi) için belki de en iyisi, bakımı Ormanya ekibi gibi belirli bir kalitede yapabilen bir kadroca yapılarak hayatına devam etmektir? Bu yönden açıkçası hangisi doğru bilememekle beraber, rakunların ortamı zebranınki ya da lamalarınki kadar rahat gözükmüyordu. Tüm gözlemlerimin ortalamasına göre, Ormanya yine de hayvan hapishanesi hissiyatı vermedi. Bunda zannediyorum kadronun bilgi ve özeninin payı var.
Ipek Tanyasbir ay önce
H. Içi gidilmesi gereken bir yer, zira hafta Sonu ve tatil günleri çocuklar çok fazla bağırıp çağırıyorlar ve huzurla gezmenize izin vermiyorlar maalesef. Ayrıca manzara önünde fotoğraf çekmek için bile sıra bekliyorsunuz. Bizim insanlarımız bencil ve saygısız olduğu için sinir olup gelebilirsiniz. Otopark ve giriş ücretsiz. Istanbul Ataşehirden 1.5 saat sürüyor. Soldan hayvanat bahçesine hemen bir giriş var. Çok fazla hayvan yok ama yeterli. Ilerledikce geyik karaca ar bölgesi var, daha sonra 2 küçük göl var resim çekmek için güzel mekan. Oturacak yerler var. Girişte bir kafeterya var fiyatlar makul, bir de çıkarken yiyecek içecek alınabilecek yer var. Hobit köyü denen yer, çok küçük zaten foto çektirmek için bekliyorsunuz. Sonuç olarak doğayla iç-içe çok güzel bir yer yapmışlar. Herkes gidip görmeli.
Merve Yılmazbir ay önce
Mevsimolarak tercihiniz bahar olmali sonbahar yada ilk baharda tadindan yenmez. Eger aç gitmeyi dusunup orada atistirirz diyorsaniz ac kalma ihtimaliniz yüksekk.. Alan icerisinde birtek yer var orasida pek iyi sayılmazz..Onun disinda ucretsiz olusucebinizden bes kurus cikmadan dogayi tadimlayabileceginiz alan.yaninizda sicaktermosve kahvenizle doga icinde banklarda kisa molalar verebilirsiniz cocukla ideal ozellikle ormankoy hobbit evleri
Hande Yılmaz2 hafta önce

Değerlendir ve İnceleme Yaz

Temizlik

Peyzaj

Güvenlik

Huzur

Seç

İncelemenizin en az 140 karakter uzunluğunda olmasını öneririz :)

Kamping İmkanları

 • Çocuk Parkı:Var
 • Atık Su Boşaltma:Var
 • Market & Büfe:Var
 • Mutfak:Var
 • Duş:Var
 • Tuvalet:Var
Tümünü göster
 • Su:Var
 • Elektrik:Var

Claim This Listing